Řeč vlasů


Ať se svým účesem děláme cokoli, nevědomky tím dáváme něco najevo. Vlasy jsou poznávacím znakem naší povahy, založení, zdraví a fyzické kondice. Odrážejí se v nich dokonce i některé pocity, nálady, touhy a přání. Vlasy jsou velmi důležité pro první dojem, který si na nás okolí vytváří, přinejmenším jsou stejně významné jako naše oblečení nebo gesta. Z rozsáhlých vědeckých výzkumů vyplývá, že slova jsou pro člověka důležitá asi tak ze sedmi, maximálně z deseti procent. Naopak klíčové je to, co vidíme, a podle toho se také rozhodujeme. Jednoduše řečeno: buď se nám něco nebo někdo líbí, anebo ne.

VÍC NEŽ GESTA
Neverbální signály, tedy naše gesta, postoje, mimika i další projevy, vnímáme a činíme většinou podvědomě. Michal Zachar, vizážista a ředitel PEI, tvrdí, že účes v téhle hře má často mnohem větší roli než ,řeč těla‘: „Jeden pohyb je vlastně časově zanedbatelný. Člověk by musel být neustále v pozoru a na dvě stě procent vnímat sebe i druhé, aby byl schopný vytvořit si ze všech těch drobných pohybů a nepatrných postojů ihned jasný závěr. Účes si sice upravujeme každý den, ale jeho tvar a barvu změníme maximálně jednou, dvakrát do měsíce. Proto jsou vlasy jako výrazový prostředek daleko stálejšího charakteru než cokoli jiného. Skutečně se z nich dá relativně hodně poznat a zjistit o člověku“.

Platí tedy čím upravenější a zajímavější účes, tím lepší dojem uděláme na své okolí? „Otázka
je, co to vlastně znamená upravenější,“ říká Michal Zachar. „Pokud je to ve smyslu barevnější
a zářivější, pak se vzdalujete své přirozené podobě. Příroda přitom velice dobře věděla, co a proč vám nadělila. A z toho by se také mělo vycházet například při barvení vlasů. Pokud si vlasy ztmavujete nebo zesvětlujete, formujete i svou osobnost – a sdělujete to také svému okolí. Chcete mu něco naznačit.“
Na základě dlouhodobého pozorování a porovnávání se dnes tento specialista na image odvažuje zevšeobecnit a rozdělit lidi do určitých kategorií. Tvrdí, že kdo si barví vlasy do tmava, přidává si na výkonu. Je spíš praktický a chce řešit všechny problémy a záležitosti ,tady a teď‘. Naopak zesvětlování vlasů svědčí o tom, že člověk inklinuje spíše k teoretickému řešení a do ničeho se nehrne bezhlavě. Vše se ovšem odehrává ve vašem podvědomí, a pokud dokážete tyto signály číst, naučíte se lépe rozumět sobě i ostatním lidem.
Také délka vlasů o člověku leccos vypovídá.„Ženy si dnes vlasy spíše zkracují, a to je škoda,“ říká Michal Zachar. „Chápu, že kratší sestřihy jsou praktičtější, lépe se udržují a barví.
Z kosmetologického hlediska je to jasné, ale málo z nás si uvědomuje, že delší vlasy vytvářejí okolo ženy jakési ochranné pásmo. Dlouhovlasým lidem totiž automaticky necháváme delší čas na rozmyšlenou. Úsloví o dlouhých vlasech a krátkém rozumu neplatí ovšem doslovně: nemyslíme si, že ten člověk je hloupý, ale podvědomě si uvědomujeme, že si potřebuje vše důkladně rozmyslet. Ženy s krátkými vlasy vlastně přejímají mužský pohled na věc. A také jejich blízké i vzdálenější okolí od nich očekává rychlejší reakce.“

JAK PŘELOŽIT ŘEČ VLASŮ
Délka vlasů naznačuje, jak rychle jsme schopni reagovat v diskusi, při konfliktu či v zátěžové
situaci. Barva vlasů mluví víc o našich pocitech a názorech. „Hodně žen si dnes nechává
probarvovat vlasy do červených a oranžových tónů. Červená souvisí s určitou nespokojeností
v partnerských vztazích. Je to neverbální signál směrem k mužům. Tóny do oranžova a žlutá
zase poukazují na to, že člověk není spokojený sám se sebou, nebo naopak chápe, že okolí ho
nepřijímá úplně pozitivně. Vlastně změnou barvy vlasů chce něco dokázat sobě i ostatním, v práci i v soukromí,“ vysvětluje Michal Zachar.

A tvar účesu? Člověk, který má přirozeně rovné vlasy, většinou více využívá levou polovinu
mozku, tedy tu racionální a praktickou. Uvažuje logicky, rychleji, je výkonnější. O lidech
s kudrnatými vlasy se říká, že mají ,kudrnaté myšlenky‘. Používají totiž více pravou polovinu
mozku, která je intuitivní a fantazijní. Jinými slovy jsou to lidé, kteří daleko víc vymýšlejí,
jsou společenští a tvořiví. Pokud si někdo vlasy narovnává, potřebuje asi na sobě zapracovat i při komunikaci a jednání s lidmi. Chce být přesnější a rychlejší, racionálnější. Také používání stylingových přípravků lze vysvětlit a přeložit si: čím více máte zafixovaný účes, reakce okolí bude tvrdší. Když necháte vlasy volnější a jemnější, odezva lidí okolo vás bude také méně důrazná. „Jakmile tohle člověk ví, může s tím pracovat. Dokáže pak podpořit svůj vzhled a samozřejmě lépe pochopit i druhé. Lépe se s nimi dorozumět, zbytečně neútočit a být tolerantnější. Ve vizáži je obrovská logika, což spousta lidí ani nechce vidět, a být vizážistou také znamená být hodně kreativní,“ dodává Michal Zachar.

VLASY V KONDICI
Vlasy vypovídají nejenom o naší povaze, ale podávají zprávu i o našem zdraví, jsou ukazatelem fyzické kondice. Kromě různých nemocí nejvíc škod na nich napáchá naše výživa a životní styl.
Doktorka Larisa Sedláčková, zabývající se trichologií, což je vědní obor o vlasech a vlasové
pokožce, tvrdí: „Mnoho lidí, kteří přešli na vegetariánskou stravu, protože chtějí žít zdravě, má
problémy s vlasy. Když se živíte jen zeleninou a obilovinami, vlasové cibulky nejsou dostatečně
vyživeny, mění tedy svůj tvar a nevydrží ve vlasovém pouzdře tak dlouho, jak by měly. Vlasy
tedy velmi slábnou, rostou postupně jemnější a jemnější, a pokud je nedostatek potřebných
látek dlouhodobý, mohou dokonce zaniknout.“ Genetiku nezměníme, ale výživou se dá hodně
ovlivnit. I v tom špatném slova smyslu. „A vlasy to odnesou jako první. Tělo si bude živiny šetřit
pro důležité orgány a vlasům je zkrátka nedodá,“ vysvětluje doktorka Sedláčková. Kvalitu vlasů samozřejmě hodně ovlivňuje také stres, negativní dopad mají i hormonální změny. Ty zapříčiňují nadměrnou tvorbu mazu, který se nahromadí kolem vlasových váčků. Vlasy u kořínků jsou pak mastné a zplihlé, zatímco konečky se vysušují, lámou a třepí se. „Pak nadchází skutečně nejvyšší čas, aby se člověk obrátil na odborníky a dopřál sobě a svým vlasům speciální péči,“ soudí doktorka Sedláčková a připomíná zásady péče o vlasy.

ABY VLASY BYLY ZDRAVÉ, SILNÉ…

Spěte osm hodin denně a pijte pravidelně hodně vody.
Jezte potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které zvyšují pružnost vlasů. Nacházejí se v rybách, například v lososech, v makrelách a sardinkách.
Zahrňte do svého jídelníčku potraviny s vitaminy B a C, zinkem, vápníkem a proteiny, které jsou velice důležité pro zdravé vlasy.
Pokud nedostáváte potřebné látky ve stravě, jezte alespoň potravinové doplňky. Ale pouze ty v bioaktivní formě, což znamená, že jsou dobře vstřebatelné organismem (například od firmy Pharma Nord, Walmark, další vhodné přípravky vám doporučí v každé lékárně).
Pravidelně dopřejte svým vlasům hloubkový kondicionér a jednou týdně pročišťující šampon, který je zbaví zbytků stylingových přípravků. Podle potřeby, alespoň jednou za týden, je ošetřete regenerační maskou.
Používejte přípravky od jedné značky, protože látky v nich obsažené spolu lépe ,pracují‘ a jejich účinky se navzájem podporují.
Vždy si vybírejte přípravky vhodné pro váš typ vlasů. Ostatní by vlasy zbytečně zatěžovaly a neměly by správný efekt.

Autor:Micheala Hanilcová

hanilcova@marianne.cz

MARIANNE - http://www.hf.cz/index_marianne